Metoda BLW Krok za krokem| První příkrmy nemusí být jen kaše

bannery shoptet MB (5)

Kolem pátého života je vhodné začít děťátku k mateřskému mléku přidávat i první příkrmy. Jenže co je pro nejmenší strávníky vhodné? A jakým způsobem jim jídlo připravit?

Stejně jako u zavinování, chození na nočník… i u podávání prvních příkrmů platí, že každé dítko je jiné, proto nelze přesně říct, kdy začít s příkrmy. Nejlepší je sledovat následující signály: 

  • dítko zvládne sedět a udrží hlavu,
  • dokáže koordinovat oči, ruce a ústa,
  • nedělá mu problém polykat jídlo.

Tyto dovednosti by si měl váš poklad osvojit mezi čtvrtým a šestým měsícem. Dobrým signálem může být také chvíle, kdy vám začne malý strávník brát jídlo z talíře.

Jak začít s příkrmy aneb první menu

Dosud bylo dítko zvyklé pouze na mléko od maminky. Pokud si však myslíte, že mezi vhodné první příkrmy patří právě mléčné výrobky, jste na omylu. Odborníci se shodují, že byste měli stravu miminka obohatit nejprve o zeleninu. Obsahuje totiž spoustu vitamínů. 

Přidávat můžete i maso, které slouží k doplnění bílkovin a železa. V začátcích je určitě nejlepší vybírat libové maso. Jídelníček malého strávníka můžete obohatit i o obiloviny, které dodají sacharidy a vlákninu. Mezi první obiloviny se doporučuje amarant, kukuřice, pšenice, pohanka nebo rýže.

Oddálit byste měli ovoce, uměle slazené potraviny, jídlo s velkým množstvím soli  a zcela určitě se vyhněte procesované stravě. Naopak volte potraviny v co nejvyšší kvalitě, zkuste třeba suroviny v bio kvalitě.

Příkrmy kupované vs. doma připravené

V dnešní době je na trhu množství už hotových příkrmů. Rozhodně se nestyďte po nich sáhnout. Nikdo přece netvrdí, že musíte vědět, jak na příkrmy. Při pátrání v regálech ale vždy důkladně čtěte složení. Zaměřte se na to, aby bylo co nejčistší a seznam surovin nebyl dlouhý jako obchodní podmínky v bance.

Pokud táptete, zda je příkrm kvalitní, můžete se podívat na web Fér potravina, kde uvidíte kompletní složení i varování před nevhodnými surovinami.

Je nutné první příkrmy podávat ve formě kaše?

Zatímco naše babičky a maminky byly zvyklé podávat první příkrmy pěkně rozmixované, v poslední době je velice moderní metoda BLW (Baby Led Weaning) – dítětem vedené odstavování.

Tato metoda dává dítěti svobodu volby ve výběru potravin, kdy se malý strávník sám rozhoduje, co a kdy sní. Drobeček se navíc jídlo nabírá lžičkou sám a odpadá krmení od rodičů.

S touto metodou se začíná v době, kdy je kojenec schopný vzít cokoliv do ruky a o jídlo jeví zájem. Třeba tak, že se vám ho snaží vzít z talíře. 

Co podávat při metodě BLW?

Dítě si při této metodě sice vybírá, co chce jíst, ale hlavní slovo má stále rodič. Stále tedy platí, že by mělo dostat nejprve zeleninu, maso a obiloviny. Zkrátka stravu, která prospívá jeho vývoji. Je však jen na dítku, co si nabere na lžičku.

Ač při této metodě jídlo nemixujete, stále ho musíte malému strávníkovi přizpůsobit. Se steakem se zeleninovým salátem se zkrátka nepopere. Proto je vhodné jídlo upravit tak, aby ho bylo možné rozmělnit tlakem jazyka na patro. Příkladem může být vařená zelenina nebo jemné maso. Potraviny pak rozkrájejte na malé kousky.

První příkrmy podávejte na kvalitním nádobí MOONBABY

Je jen na vás, zda se rozhodnete první příkrmy podávat ve formě pyré, zvolíte metodu BLW nebo si vyberete kombinaci. Vždy naslouchejte tomu, co se vašemu dítku bude líbit.

A nezapomeňte, že pro kvalitní stravu je vhodné volit prvotřídní dětské nádobí. To naše je vyrobené ze stoprocentně nezávadného silikonu, který do potravin nepřenáší škodlivé látky. Vybrat si můžete silikonové talíře i silikonové misky. Nechybí ani dětské lžičky.

Naše nádobí pro děti má navíc na spodní části praktickou přísavku. Díky ní nebude jídlo putovat po celém stole. Zvýšené okraje u talířů a misek pak usnadní nabírání potravin, takže bude pro vašeho drobečka hostina skvělým zážitkem.

chcete_poradit_blog_moonbaby