Metoda BLW Krok za krokem| První příkrmy nemusí být jen kaše

bannery shoptet MB (5)

Kolem pátého života je vhodné začít děťátku k mateřskému mléku přidávat i první příkrmy. Jenže co je pro nejmenší strávníky vhodné? A jakým způsobem jim jídlo připravit?

Stejně jako u zavinování, chození na nočník… i u podávání prvních příkrmů platí, že každé dítko je jiné, proto nelze přesně říct, kdy začít s příkrmy. Nejlepší je sledovat následující signály: 

 • dítko zvládne sedět a udrží hlavu,
 • dokáže koordinovat oči, ruce a ústa,
 • nedělá mu problém polykat jídlo.

Tyto dovednosti by si měl váš poklad osvojit mezi čtvrtým a šestým měsícem. Dobrým signálem může být také chvíle, kdy vám začne malý strávník brát jídlo z talíře.

V čem spočívá metoda BLW?

 • metoda dává miminku svobodu volby - ve výběru potravin, ale také v tom, kdy je připravené opustit mléčnou stravu
 • dítě se krmí samo - nekrmí rodič
 • miminko se učí první kousat, pak polykat
 • jídla nemixujete, nepasírujete, neděláte z nich kaše
 • dítě se samo rozhoduje jaké množství jídla sní, nic mu nenutíte
 • miminko začne s touto metodou vleže na bříšku, v klubíčku či u vás na klíně
 • je to takzvaný "návrat ke kořenům" = společné rodinné stolování bez nutností vařit dítěti "něco jiného"

Jak začít s příkrmy aneb první menu

Dosud bylo dítko zvyklé pouze na mléko od maminky. Pokud si však myslíte, že mezi vhodné první příkrmy patří právě mléčné výrobky, jste na omylu. Odborníci se shodují, že byste měli stravu miminka obohatit nejprve o zeleninu. Obsahuje totiž spoustu vitamínů. 

Přidávat můžete i maso, které slouží k doplnění bílkovin a železa. V začátcích je určitě nejlepší vybírat libové maso. Jídelníček malého strávníka můžete obohatit i o obiloviny, které dodají sacharidy a vlákninu. Mezi první obiloviny se doporučuje amarant, kukuřice, pšenice, pohanka nebo rýže.

Oddálit byste měli ovoce, uměle slazené potraviny, jídlo s velkým množstvím soli  a zcela určitě se vyhněte procesované stravě. Naopak volte potraviny v co nejvyšší kvalitě, zkuste třeba suroviny v bio kvalitě.


Kdy je dítě připravené a jak to poznáte?

Obecně se udává, že správný čas nastává, když je miminko na takové úrovni, že je schopný sám vzít cokoliv do ruky a jeví evidentní zájem o jídlo. Třeba tak, že se vám ho snaží vzít z talíře. POZOR maminky! Není překážkou, že miminko nemá ani jeden zoubek nebo jich má jen pár. 

Příkrmy kupované vs. doma připravené

V dnešní době je na trhu množství už hotových příkrmů. Rozhodně se nestyďte po nich sáhnout. Nikdo přece netvrdí, že musíte vědět, jak na příkrmy nebo že musíte mít vždy vše po domácku připraveno v BIO kvalitě.

Při pátrání v regálech vždy důkladně čtěte složení! Zaměřte se na to, aby bylo co nejčistší a seznam surovin nebyl dlouhý jako obchodní podmínky v bance; to nevěstí nic dobrého.

Pokud tápete, zda je příkrm kvalitní, můžete se podívat na web Fér potravina, kde uvidíte kompletní složení i varování před nevhodnými surovinami.

Je nutné první příkrmy podávat ve formě kaše?

Zatímco naše babičky a maminky byly zvyklé podávat první příkrmy pěkně rozmixované, v poslední době je velice moderní metoda BLW (Baby Led Weaning) – dítětem vedené odstavování.

Tato metoda dává dítěti svobodu volby ve výběru potravin, kdy se malý strávník sám rozhoduje, co a kdy sní. Drobeček se navíc jídlo nabírá lžičkou sám a odpadá krmení od rodičů.

Co podávat při metodě BLW?

Dítě si při této metodě sice vybírá, co chce jíst, ale hlavní slovo má stále rodič. Stále tedy platí, že by mělo dostat nejprve zeleninu, maso a obiloviny. Zkrátka stravu, která prospívá jeho vývoji. Je však jen na dítku, co si nabere na lžičku.

Ač při této metodě jídlo nemixujete, stále ho musíte malému strávníkovi přizpůsobit. Se steakem se zeleninovým salátem se zkrátka nepopere. Proto je vhodné jídlo upravit tak, aby ho bylo možné rozmělnit tlakem jazyka na patro. Příkladem může být vařená zelenina nebo jemné maso. Potraviny pak rozkrájejte na malé kousky.

Na co si dát při příkrmech za pomocí metody BLW pozor?

Maminky, dbejte na to, aby byla vstřebatelnost živin dostatečná a co nejvyšší, upravte ji dítěti tak, aby jste ji nepodávali v celku a po velikých kusech. Pokud budete dítěti chystat jídlo po velkých kusech, stane se vám, že ho najdete v plínce. A to nechcete. Vstřebatelnost bude mnohem vyšší, když jej budete podávat po menších nakrájených kouskách.

První příkrmy podávejte na kvalitním dětském nádobí MOONBABY s přísavkou

Je jen na vás, zda se rozhodnete první příkrmy podávat ve formě pyré, zvolíte metodu BLW nebo si vyberete kombinaci. Vždy naslouchejte tomu, co se vašemu dítku bude líbit.

A nezapomeňte, že pro kvalitní stravu je vhodné volit prvotřídní dětské nádobí. To naše je vyrobené ze stoprocentně nezávadného silikonu, který do potravin nepřenáší škodlivé látky. Vybrat si můžete silikonové talíře i silikonové misky. Nechybí ani dětské lžičky.

Naše nádobí pro děti má navíc na spodní části praktickou přísavku. Díky ní nebude jídlo putovat po celém stole. Zvýšené okraje u talířů a misek pak usnadní nabírání potravin, takže bude pro vašeho drobečka hostina skvělým zážitkem.

Závěrem

Jak najít vhodný kompromis pro první příkrmy?

Abyste se nestali otroky prvních příkrmů, zkuste kompromis. Není nutné se řídit každou zásadou tohoto typu stravování. Najděte si body, které vám vyhovující a dávají smysl a ty zkuste při příkrmech aplikovat. Hrejte si s tím. Sledujte, jak vaše miminko reaguje. Udělejte si z toho zábavu. Každé dítě je individuálně a i to vaše váš zcela jistě překvapí. 

Hlavní je, aby miminko ani rodiče nebyli ve stresu a společný čas u příkrmů si užívali. 

 • pokud vás dítě pozoruje co máte vy jako dospělý na talíři, klidně mu dejte trochu ochutnat a vyhovte mu
 • jídlo miminku nemusíte pasírovat a mixovat, stačí jej nakrájet na malé kousky

chcete_poradit_blog_moonbaby